لمینت دندان چیست ؟
می 12, 2019

سوالات متداول

 سایش های دندانی

اولین مبحث درباره ی بیمارانی است که سایش های دندانی شبانه دارند . این پدیده در افراد شیوع بالایی دارد و عموما به علت استرس ها و تنش های روزانه است . برخی افراد در شب هنگام خواب ناخواسته دندان هایشان را روی هم فشار می دهند و در جهات مختلف به دندان ها فشار وارد میکنند . این مشکل شاید در ابتدا تظاهری نداشته باشد ولی پس از مدتی دندان ها دچار سایش و خوردگی می شوند و کوتاه تر می شوند

 

درمان سایش های شبانه چیست ؟

اول از همه اگر فرد مشکلی استرس زا دارد بهتر است آنرا حل کند و از هر راهی که به کاهش استرس او کمک میکند ، کمک بگیرد . سپس ما استفاده از محافظ های شبانه یا نایت گارد ها را تجویز می کنیم . محافظ های شبانه ابزاری ساده برای رفع فشار های دندانی در شب هستند و بسیار ساده آماده می شوند . از دندان های شما قالب گرفته شده و روکشی شفاف اما نسبتا محکم برای سرتاسر دندان های شما آماده می شود و شما در شب قبل از خواب انرا می گذارید.

 

لمینیت دندان بهتر است یا اورتودنسی ؟ 

برای بسیاری افراد سوال پیش میآید که لمینیت دندان بهتر است یا اورتودنسی ؟ این دو درمان کارهای متفاوتی انجام می دهند . در شرایطی که مشکل شدید باشد و راه حل درمانی اورتودنسی باشد ، اصلاح شرایط با لمینیت دندان جایز نخواهد بود . از طرفی می توان برخی مشکلات خفیف تا متوسط را با لمینیت دندان یا ونیرهای کامپوزیتی اصلاح کرد .
در ادامه به توضیح هر یک از درمان های فوق میپردازیم :

• درمان اورتودنسی :

درمان اورتودنسی دندان ها را جابه جا کرده و درمکان صحیح قرار میدهد همنچنین می تواند دندان هایی که دچار چرخش شده اند را اصلاح کند . همچنین دندان هایی که دچار شیب نادرست و شدید هستند را نیز اصلاح میکند . از طرفی درمان اورتودنسی حدود ۱ تا ۲ سال طول می کشد و عموما پس از ان نیاز به retainer یا نگه دارنده است که به صورت پلاک های متحرک یا به صورت فیکس به پشت دندانها میچسبد.
همچنین توصیه می شود در سنین پایین تر که استخوان جوان و قابلیت بازسازی بالاست ، صورت بگیرد

 

• درمان لمینیت :

برای دندان هایی که دچار تغییر رنگ های که با بلیچینگ قابل اصلاح نیستند به کار میرود (مانند تغییر رنگ های ژنتیکی یا تغییر رنگ های ناشی از مصرف برخی دارو ها ). همچنین اصلاح فواصل جزئی دندان ها و نامرتبی های جزئی نیست قابل اصلاح خواهند بود . شیب نادرست اندک تا متوسط نیست در برخی شرایط قابل اصلاح است . لب پر شدگی های دندانی نیز با لمینیت به خوبی درمان میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *